Utente:Adi/test

Da Wikipedia, l'enciclopedia libera.
Vai alla navigazione Vai alla ricerca

La Terra è l'unico pianeta conosciuto ospitante la vita.

Le forme di vita del pianeta compongono la biosfera. Le teorie correnti pongono la sua nascita a qualche centinaio di milioni di anni dopo la formazione del pianeta, tra 3,5 e 4 miliardi di anni fa. La biosfera è divisa in vari biomi, abitati da una popolazione di flora e fauna all'incirca simile. Sulla terra, i biomi sono separati principalmente secondo la latitudine. I biomi a nord del circolo polare artico e a sud del circolo polare antartico sono relativamente vuoti di vita animale e vegetale, mentre quelli più popolati si trovano vicino all'equatore.

La complessa interazione fra biosfera e singole forme di vita ha portato alcuni autori all'ipotesi Gaia secondo la quale la vita sulla terra è possibile grazie al comportamento degli esseri viventi che mantengono una delicata omeostasi.

  • Plik:Widmo czynnosciowe.svg - brak źródeł. Takich wykresów nie robi się na podstawie wiedzy powszechnej, ktoś musiał prowadzić badania, eksperymenty, itp., źródło więc być musi. opisu na środku trudno się doczytać nawet przy zbliżeniu, chlorofil a również nachodzi na wykres.
  • Definicja - długa i techniczna. Powinna być prosta i zrozumiała nawet dla uczniów z podstawówki, inaczej zniechęca do czytania. Definicje z PWN, Wiem, enwiki, dewiki dla fotosyntezy takie właśnie są, więc proszę nie mówić, że się nie da.
  • Wstęp - brak ostatniego akapitu, który krótko podsumowuje ewolucję fotosyntezy i jej wpływ na planetę, dystrybucję i ilość przetwarzanej energii, przełomowe badanie na ten temat. Niezbędne są tu dane liczbowe.
  • Organizmy wykorzystujące fotosyntezę - do przebudowy; mętny i brak logiki, szczególonie wstęp. Dawniej wszystkie organizmy wyposażone w chlorofil zaliczano do jednego królestwa – roślin. Tu przydałoby się jasno powiedzenie, że z fotosyntezy korzystają bezposrednio lub pośrednio prawie wszyscy. Potem rozróżnienie na samożywne - parę zdań jak ją wykorzystują, potem jakieś statystyki, typy samożywnych. Podobnie z cudzożywnymi, z tym, że na autotrofy powinno się przeznaczyć proporcjonalnie więcej miejsca.
  • wzór fotosyntezy - jest sumaryczny, nie ma nigdzie pokazanej rzeczywistej ilości atomów wody w reakcji.
  • Ile węglowodanów na rok wytwarza fotosynteza?
  • brak informacji o wpływie składników odżywczych na natężenie fotosyntezy
  • zupełny brak informacji o produkcji fotosyntezy w różnych typach środowiska, np. las tropikalny, bagno, pustynia, itp.
  • jaki procent światła docierającego do organizmów jest przetwarzany?
  • Woda zwykle nie stanowi czynnika bezpośrednio wpływającego na wydajność fotosyntezy, jednak gospodarka wodna rośliny ma dla tego procesu pewne znaczenie. Co w przypadku jej braku, czy natężenie nie spada wtedy do zera? Dlaczego jedna z podstawowych książek akademickich do biologii w USA twierdzi, że "temperature and moisture are the key factors controlling primary production". Co jeśli jest kwaśna, zasolona, głęboka?
  • Sekcja znaczenie do przebudowy, o najważniejszych rzeczach mówi się mało, najwięcej na końcu, o alternatywach są elaboraty.
  • Z drugiej strony, tlen jako pierwiastek reaktywny może prowadzić do niszczenia związków organicznych i być toksyczny dla organizmów, nie tylko bezwzględnych anaerobów, dlatego niemal wszystkie obecnie żyjące na Ziemi organizmy wykształciły mniej lub bardziej skuteczne mechanizmy ochrony przed toksycznym działaniem tlenu. Paradoksalnie istnieją organizmy, które są jednocześnie zdolne do tlenorodnej fotosyntezy i ściśle beztlenowych innych procesów metabolicznych. -wikizacja na te typy oddychania, styl.
  • Jednakże nawet w ekosystemach położonych na dnie oceanów fotosynteza prawdopodobnie zachodzi[94][95]. Niewielkie ilości światła geotermalnego mogą być wykorzystane w procesie fotosyntezy u bakterii żyjących w otoczeniu kominów hydrotermalnych, przeprowadzających chemosyntezę, jako dodatkowe źródło energii[96][97] - albo zachodzi albo nie. Pierwsze zdanie mówi, że "prawdopodobnie zachodzi", a źródło w drugim zdaniu dokumentuje odkrycie bakterii, w której zachodzi (tytuł: "An obligately photosynthetic bacterial anaerobe from a deep-sea hydrothermal vent"..) Zresztą, nawet drugie zdanie trochę przeczy pierwszemu.
  • Organizmy tworzące wyższe poziomy troficzne w kominach oceanicznych posiadają hemoglobinę i korzystają z tlenu będącego ubocznym produktem fotosyntezy. - posiadają hemoglobinę tylko w kominach? o jakie wyższe poziomy troficzne chodzi, na jakiej podstawie powstało to zdanie?
  • Prawdopodobnie jednak we wczesnej historii życia tlen uwalniany przez pierwotne organizmy fotosyntetyzujące oksygenicznie był przyczyną swoistej klęski ekologicznej i wymarcia znacznej części ówczesnych gatunków - na tę "swoistą klęskę ekologiczną" jest odpowiednia nazwa + zbędne użycie próżnego wyrażenia.
  • Cały obecny w atmosferze Ziemi tlen jest skutkiem fotosyntezy. - nieprawda
  • zdanie następne Proces fotosyntezy jest jednym z czynników ustalających poziom CO2 w atmosferze ziemskiej. - w stosunku do zdania poprzedzającego - stylistyka.
  • (...) poziom CO2 w atmosferze ziemskiej (...) jest czynnikiem ograniczającym natężenie fotosyntezy wszystkich roślin z wyjątkiem roślin o fotosyntezie typu C4. - uważam, że to nieprawda z tym wyjątkiem. Poproszę o jakieś źródło.
  • Kalendarium badań nad fotosyntezą = sekcja jest POViasta, bo sugeruje, że znajdują się tam wszystkie badania nad fotosyntezą. Albo wymienić wszystkie albo dać jakiś akapit wprowadzający, który powie "m.in.". Brakuje informacji o tym kiedy wzór Najlepie
  • Nicolas-Théodore de Saussure powtórzył doświadczenie Jeana Senebiera - no dobrze tylko co z tego wynika? Weryfikacja eksperymentów innych to naukowy standard, czemu akurat ten zasługuje na wzmiankę?
  • Fotosynteza u prokariontów Do organizmów prokariotycznych = nie można tego ujednolicić?
  • oraz należące do odrębnej domeny wykorzystujące światło znacznie inaczej niż pozostałe organizmy fotosyntetyzujące halobakterie - okropny, nieencyklopedyczny styl
  • w Fizjologia roślin - autor powinien być na pierwszym miejscu, dopiero później redaktorzy
  • kJ mol -1 = czemu taki styl zapisu - mylący i rozbija jednolitość w odległościach zdań. Nie może być po prostu kJ/mol?